Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

a toto slovo narazíte při hraní jákekoliv hry ze série TES poměrně často - dříve nebo později při procházkách divočinou dojdete k daedric shrine (daedrické svatyni) nebo se vám do rukou dostane daedrická zbraň nebo brnění. Zmínky o daedrách jsou i v některých knihách a ve městech na domech povlávají transparenty, popsané nápisy v daedrickém písmu. Kdyby vás čirou náhodou zajímalo, co to ty Daedra vlastně jsou, tady se to dočtete.

(Slovo "daedry" je v podstatě gramatický nesmysl; samo slovo "daedra" je totiž plurál, tedy množné číslo, jednotné číslo správně zní "daedroth". Čeština se sice takovému nezvyklému skloňování brání, nicméně abych předešla zmatkům a vznikání různých komických zpotvořenin, přidržím se správných tvarů. Nenechte se tím ovšem zbytečně znervózňovat a klidně dál mluvte, jak vám zobák narostl :) )

V některých částech Tamrielu nazývají Daedra démony, zřejmě proto, že je mezi nimi jistá podobnost - mají různé nadpřirozené schopnosti, s lidskými nepřáteli se příliš nepářou a některé z nich mají čtyři ruce, zelenou kůži nebo vypadají jako hmyz, kteréžto vlastnosti bývají mnoha démonům vlastní. Ve skutečnosti mají Daedra mnohem blíže k bohům, v podstatě jsou to blízcí příbuzní - kdysi dávno se totiž střetlo světlo (Anu) s temnotou (Padomay) a z jejich krve (neptejte se mě, jak může světlo a tma krvácet, prostě to tak bylo) vznikly hvězdy, Daedra a Aedra. Mezi Aedra patřil mimo jiné známý potížista Lorkhan, který lstí přiměl ostatní stvořit smrtelný svět; díky tomu skoro všichni Aedra přišli o svoji moc a vymřeli. Zbytek jsou dnešní bohové (ti, které uctívá Imperial Eight Divine Cult). Daedra se napálit nenechali a proto se dodnes těší dobrému zdraví; jejich královstvím je Oblivion (Zapomnění), odkud si čas od času udělají výlet do světa smrtelníků a zamíchají se tu do nějaké více či méně důležité záležitosti. Jsou nesmrtelní, lze pouze "zabít" jejich smrtelnou podobu, ve které se procházejí po světě a tím je zahnat zpět do Zapomění.
Zapomnění je údajně rozdělené na 16 "panství", přičemž každému vládne jeden Daedroth. Daedra se nedají rozdělit na zlé a dobré, ovšem některé přece jen baví spíš ničení než tvořivá práce. Ostatně, u některých není ani jisté, jestli je to spíš muž či žena :)
V TES: Morrowind se se všemi Daedra nesetkáte a kromě Azury s nimi ani nebudete moc komunikovat (je tu pár questů, které dostanete v daedrických svatyních); kdo hrál TES: Daggerfall, jistě si vzpomíná, že bylo možné všechny Daedra vlastnoručně vyvolat. Byla to velice drahá záležitost, ale stálo to za to, protože Daedra rozdávali questy a odměny za jejich splnění skutečně stály za to.

DAEDRY - SEZNAM

Azura - také se jí říká Královna noční oblohy. Přesto je vládkyní úsvitu a soumraku, tedy období mezi dnem a nocí. V ději TES: Morrowind hraje velmi důležitou roli - prakticky nad vámi celou dobu drží ochrannou ruku a vždycky, když vaše putování dospěje do klíčového bodu, zjeví se a popostrčí vás o kousek dál. Jejím artefaktem je Azura's Star (Azuřina hvězda), soulgem, který je možné použít opakovaně.

Boethiah - specializuje se na podvody, konspirace, vraždy, zrady, puče a další roztomilé zločiny. Proto ji uctívají bratrstva, zabývající se tímto druhem "obchodu", například Morag Tong. Jejími artefakty jsou Ebony Mail, výborné lehké brnění, které chrání před magickými útoky (sama bohyně rozhoduje, komu Ebony Mail svěří a na jak dlouho); a Goldbrand, kouzelný meč, který prý vykovali dračí kováři ze severu a věnovali ho rytíři, který je měl chránit. Nakonec se meč ztratil a čeká na hrdinu, který pro Boethiah udělá dostatečně velkou laskavost, aby si ho zasloužil.

Clavicus Vile - něco jako náš ďábel - když bažíte po moci nebo splnění svých přání, vyvoláte Clavica, upíšete se mu a je to. Nemusíte mu ovšem dávat svou duši, je to spíš tak trochu á la mafie - ty mně, já tobě. Což nemusí být nutně lepší než duše v pekle :-) Jeho artefaktem je Masque of Clavicus Vile, krásná daedrická helma, která svému nositeli notně přidává na šarmu. Okolnosti jejího vzniku jsou poměrně zajímavé - Clavicus Vile ji dal jedné šlechtičně jménem Avalea, která byla ještě jako dítě zohavena závistivou služkou. Avalea sice pod maskou nezkrásněla, ale nikdo už si toho nevšímal. Brzy se vdala za váženého barona a otěhotněla, jenže do roka a do dne po svatbě se vrátil Clavicus Vile a vzal si masku zpátky. Baron byl zřejmě náfuka a hajzlík, protože Avaleu okamžitě vyhodil z domu. Naneštěstí pro něj se Avaleina dcera stala bojovnicí a po jedenadvaceti letech se vrátila a zabila ho. Tak tak, opouštět těhotné manželky, to se zkrátka nedělá...

Hermaeus Mora - v Morrowindu se s ním (nebo s ní - těžko říct, je to takový zvláštní zelený rosolovitý tvor s chapadélky) nesetkáte. Jeho sférou je vědění, paměť a čtení budoucnosti i minulosti z hvězd. Můžete z něj vyloudit artefakt Oghma Infinium, který budou hráči Areny a Daggerfallu dobře znát - je to tlustá kniha, po jejímž přečtení jste najednou o hodně moudřejší a zkušenější. V praxi se to projevilo tak, že jste dostali 50 bodů, které jste si mohli rozdělit mezi dovednosti.

Hircine - něco jako bůh lovu; obracejí se na něj lovci (včetně lovců lidí). Někteří "kříženci" (Khajiiti, Argoniani) ho považují za svého patrona. Střeží dva zajímavé artefakty: Cuirass of the Savior's Hide, velmi zajímavý lehký kyrys s vysokým obranným číslem a mocnými ochrannými kouzly; a Hircine's Ring, který dává svému nositeli vlastnosti vlkodlaka.

Malacath - patron vyvrženců ze společnosti. Patří mu celé tři artefakty. První je kladivo Volendrung, které vyrobili kdysi dávno Dwemeři. Je na něm uzdravovací kouzlo a také umí paralyzovat nepřátele. Scourge je kouzelný palcát, ze kterého při použití vyskočí dremora a scamp. Třetím artefaktem je helma Helm of Oreyn Bearclaw; Oreyn Bearclaw je legendární hrdina lesních elfů, který vykonal spoustu hrdinských skutků a nakonec zemřel na jakousi záludnou chřipku. Helma dosti výrazně podporuje mrštnost a odolnost.

Mehrunes Dagon - obávaný daedroth, čtyřruký a těžce ozbrojený obr, kterého zajímá destrukce, revoluce, velké změny, zkrátka podobné ambiciózní podniky. Patří mu dva artefakty. Tím prvním je Mehrunes' Razor, ebonitová dýka, která při útoku rozleptá nepřítelovo brnění a otráví ho silným jedem. Druhý je "těžší tonáž" a tudíž je zajímavější pro silnější válečníky - Daedric Crescent. Je to velmi vzácná zbraň se dvěma čepelemi, zahnutými do tvaru půlměsíce; když armáda příšer, vedená Mehrunem Dagonem, zaútočila na Battlespire, byla vyzbrojena právě crescenty. Po porážce příšer byly všechny crescenty zničeny a jejich vlastnictví a používání v celém Tamrielu zakázáno.

Mephala - daedroth spíše neurčitého pohlaví, ale s nejvyšší pravděpodobností žena; vypadá tak trochu jako pavouk a také se jí tak někdy říká; o její sféře působnosti se nic neví, protože se do záležitostí smrtelníků plete zřejmě jen podle momentální nálady. Jejím artefaktem je Ebony Blade, ebonitová katana, která při útoku vysává z nepřítele život a přeposílá ho útočníkovi, proto se jí také někdy říká Vampire. Kromě tohoto artefaktu existuje 27 amuletů, opasků, prstenů a další bižuterie, do nichž jsou vetkána či jinak zapracována kouzelná vlákna, utkaná Mephalou; artefakty byly vyrobeny s pomocí Sanguine a podle toho se také jmenují. (Např. Belt of Sanguine Fleetness.)

Meridia - o té se toho také moc neví. Je spojována s životní energií živých bytostí. Jejím artefaktem je Ring of Khajiit, prsten, který kdysi dávno proslavil legendární zloděj Rajhin. Když totiž prsten použijete, stanete se částečně neviditelnými a budete také rychlejší.

Molag Bal - rohatý, zelený a obávaný. Zajímá se o duše smrtelníků a získává je tak, že mezi lidi zasévá sváry. Zatímco se všichni perou, Molag Bal se směje a sklízí. Je také patronem upírů. Jeho artefaktem je upíří Mace of Molag Bal, jednoruční palcát, který odsává nepříteli manu a sílu.

Namira - vládkyně temnot - a tím se nemyslí tma, ale takové ty pradávné temnoty, plné stínů a duchů, do kterých normální smrtelník raději nestrká nos. Je také spojována s pavouky, slimáky a různým hmyzem, tedy věcmi, vzbuzujícími odpor. Jejím artefaktem je Ring of Namira, který odráží útoky nepřátel - rány, které schytáte vy, schytá i nepřítel. Na zvířata to nepůsobí vůbec, na lidi a příšery ano, na nemrtváky dokonce dvojitě.

Nocturnal - jak už její jméno napovídá, tohle je ta pravá Královna noci. Jejím artefaktem je Skeleton's Key, klíč, který pasuje do všech zámků; smí se ovšem použít jen jednou denně a jen na nemagicky zamčené dveře.

Peryite - zelený drak, který dohlíží na pořádek v Zapomnění. Jeho artefaktem je Spell Breaker, velmi prastarý štít, který chrání před kouzly (ne ovšem permanentně).

Sanguine - jestli má bůh vášně, požitků, rozkoše a dobrého jídla Bakchus ségru, pak je jí Sanguine. Její zájmy jsou totiž úplně stejné. Lze od ní získat artefakt Sanguine Rose, ze které lze vyvolat potvoru na pomoc v boji. Za každou potvoru odpadne jeden okvětní plátek a když opadají všechny, jsou síly růže vyčerpány. V Zapomnění potom vyroste nová růže, kterou Sanguine může věnovat dalšímu hrdinovi.

Sheogorath - "šílený bůh". Jeho zájmy a motivy nelze nijak odhadnout. Střeží dva artefakty: Wabbajack, hůl, která nepřítele promění v jinou příšeru - od krysy po téměř nesmrtelného liche. Vlastník hole ovšem nemůže výsledek nijak ovlivnit. Druhým artefaktem je Spear of Bitter Mercy, která při napadení věže Battlespire pomohla jejímu osvoboditeli porazit Mehruna Dagona.

Vaernima - paní snů a nočních můr. Když narazíte na zlé znamení, narazili jste na vzkaz od Vaernimy. Vlastní opravdu roztomilý artefakt, černou lebku Skull of Corruption. Použijete-li lebku na nepřítele, vznikne jeho klon, který na něj okamžitě zaútočí.

SLABŠÍ DAEDRY

Daedra mají ve zvyku chodit do světa smrtelníků většinou v doprovodu větší či menší party příšerek. Některé z nich se poflakují kolem daedrických svatyní, případně hlídají vevnitř. Je jich víc druhů, přičemž někteří Daedra preferují ve své armádě jen určitý druh.
Slabší daedra lze rozdělit podle tuhosti nebo podle inteligence. Zatímco některé jsou spíš zvířátka, jiné se vyznačují chováním takřka lidským; můžete potkat například dremoru, která má jméno a bude se s vámi normálně bavit.
Slabší daedra se - tuším, že bez výjimky - nedají zabít normálními zbraněmi, musíte mít alespoň stříbrné nebo použít vhodná kouzla.

Atronach - elementálové. Jsou jich tři poddruhy - ohnivý (Flame), vodní (Frost) a vzdušno-zemní (Storm). V případě potřeby jsou schopní komunikace a dají se použít pro jednoduché úkoly.
Clannfear - krokodýlovitá a úplně vypatlaná příšera. Zobák a zuby nemá kvůli vykecávání, ale proto, aby ho zaťala do nejbližšího dobrodruha. Clannfearové jsou oblíbenými "sluhy" Mehruna Dagona.
Daedroth - v tomto případě je "daedroth" označením celkem nebezpečné, dvounohé, krokodýlovité potvory. Regeneruje a kouzlí. Daedrothy má ve své armádě Molag Bal.
Dremora - obávaná příšera, oplechovaná virtuálním daedrickým brněním. Dremory používají ebonitové a daedrické zbraně, které jim lze po zabití sebrat. Jsou takřka lidské, takže s nimi lze - pokud nebaží po vaší krvi - i komunikovat. Dremory používá obvykle Mehrunes Dagon.
Golden Saint - zlaté svaté patří mezi inteligentnější slabší daedra. Jejich vyhledávání nelze než doporučit, neboť jejich duše jsou pro očarovávání předmětů hotový poklad. Zlaté svaté jsou oblíbenkyně Sheogoratha.
Hunger - prapodivná, bledá, dvounohá příšera. Umí kouzlit a není to nic pro začátečníka. Hungery používá obvykle Boethiah.
Ogrim - velcí a, s prominutím, úplně blbí obři. Regenerují a jsou odolní proti normálním zbraním, naštěstí neumějí kouzlit a jsou poměrně pomalí. Oblíbené příšery Malacatha.
Scamp - ušatí skřeti s velmi mizivou inteligencí. Většinou jsou schopní maximálně dohodnout se a zaútočit v partě (a pak jsou poměrně nebezpeční). Čas od času se vylíhne scamp, který je schopný naučit se jakž takž žít mezi lidmi - jeden takový je v Caldeře, jmenuje se Creeper a živí se jako obchodník. Scampy obvykle používá Mehrunes Dagon.
Winged Twilight - průměrně chytré, harpyji podobné příšerky. Oblíbenkyně Azury.

DAEDRICKÉ PÍSMO

lověk si takových detailů většinou nevšimne, dokud mu je někdo nestrčí pod nos. Až se budete zase procházet po Vvardenfellu, věnujte pozornost vývěsním štítům, praporům a transparentům; kromě obrázků se na nich často vyskytují nápisy v podivných klikyhácích. To je daedrické písmo (taky se tomu říká "runy", což je ovšem špatně - runy se nepíší na papír, ale tesají do kamene, takže nemají žádné obliny a jsou velmi jednoduché). Milovníci tajných písem a luštění nápisů mohou zajásat, neboť neexistuje žádná "daedričtina" - jen písmo je jiné, jinak je všechno napsáno hezky v jazyce Dunmerů, který je shodou okolností navlas stejný jako angličtina; takže s trochou námahy a abecedou (kterou vidíte o něco níž) v ruce všechno v pohodě přečtete.

Daedrické písmo se poprvé objevilo ve hře The Elder Scrolls Legends: Battlespire, kde plnilo celkem důležitou úlohu. Mihlo se i v The Elder Scrolls Adventures: Redguard a je i v TES: Morrowind, kde žádnou významnou roli nehraje, patří "jen" mezi detaily, dovádějící už tak geniální hru k dokonalosti.